Staff Reports



MOULTRIE -- Eve Felton won two gold medals and Selena Mitchell and Caroline Rogers each won one in helping lead the Moultrie Sharks swim team in the Moultrie YMCA Sharks Invitational swim meet held Saturday at the Moultrie YMCA.

Felton won the 50-meter freestyle with a 34.76 and the 100 butterfly with a 1:43.65 in the 15-18 age group. She also was second in the other two events she entered, the 100 backstroke and the 100 freestyle.

Rogers, swimming in the 11-12 age group, won the 50 breaststroke with a 48.03.

She also was third in the 100 individual medley; fifth in the 100 freestyle; and seventh in both the 50 freestyle and the 50 backstroke.

Mitchell took first in the 6-and-under girls 25 backstroke with a 29.50. She also was fifth in the 25 butterfly; sixth in the 25 freestyle; and 13th in the 8-and-and-under 50 freestyle.

The Sharks 8-and-under girls 100 medley relay team took first place with a 2:07.21. The 8-and-under girls 100 freestyle relay team was fourth.

Taylor Walsh also had a strong meet, placing second in four events: the 50 freestyle, 50 breaststroke, 200 freestyle and 100 freestyle.

The meet drew teams from Albany, Thomasville, Bainbridge and Waycross.

Also swimming for the Sharks were:

Ansley Moore, 7-8 girls, 25 freestyle, 11th; 25 breast, eighth; 25 backstroke, 11th; 25 butterfly, ninth; 50 freestyle, 12th.

Hannah Milley, 7-8 girls, 25 freestyle, 12th; 25 breaststroke, 12th; 25 backstroke, 12th; 25 butterfly, 10th; 50 freestyle, 11th.

Alex Pritchett, 7-8 girls, 25 freestyle, 13th; 25 backstroke, 14th; 25 butterfly, 12th; 50 freestyle, 14th.

Brooklyn Walsh, 7-8 girls, 25 freestyle, 14th; 25 backstroke, 13th; 25 butterfly, 13th; 50 freestyle,15th.

Kelcie Gilmore, 9-10 girls, 50 freestyle, fifth; 100 individual medley, fourth; 50 backstroke, fourth; 50 butterfly, fifth; 100 freestyle, sixth.

Stephanie Boyd, 9-10 girls, 50 freestyle, eighth; 50 backstroke, eighth; 100 freestyle, eighth.

Samantha Mitchell, 9-10 girls, 50 freestyle, 10th; 50 breaststroke, seventh; 50 backstroke, sixth; 50 butterfly, sixth; 50 freestyle, ninth.

Henry Norman, 9-10 boys, 50 freestyle, fifth; 50 breaststroke, fourth; 50 butterfly, sixth; 100 freestyle, seventh.

Connor Walsh, 9-10 boys, 50 freestyle, seventh; 50 breaststroke, sixth; 100 individual medley, seventh; 50 backstroke, fifth; 50 freestyle, eighth.

Morgan Hayes, 11-12 girls, 50 freestyle, 11th; 50 backstroke, sixth; 50 butterfly, sixth; 100 freestyle, ninth.



React to this story:

0
0
0
0
0

Trending Video

Recommended for you