MOULTRIE - Caroline Rogers was second among the high-point scorers in the 11-12 girls age group on Saturday to help lead the Moultrie Sharks to a sixth-place finish in the Riptide Invitational in Thomasville.

Rogers was first in both the 50-yard breaststroke with a time of 41.15 and in the 50-yard backstroke with a 41.04.

She also was second in the 100-yard freestyle with a 1:12.05.

In addition, Rogers was a member of relay teams that finished first.

The 11-12 girls 200-yard medley relay team made up of Rogers, Morgan Hayes, Sara Clayton and Savannah Smith won with a time of 2:50.38.

The 200-yard freestyle relay team of Rogers, Smith, Clayton and Abby Taylor turned in a winning time of 2:40.84.

Rogers also was fourth in the 100-yard individual medley with a 1:27.81 and was fifth in the 50-yard freestyle with a 33.47.

Riptide YMCA Swim Team, the meet host, won the meet with 807.50 points.

Cairo was second with a 741, followed by Tifton Aquatics, 405.50; Columbia Swim Team, 374.50; Valdosta Y Piranha Swim Team, 317; Moultrie Sharks, 170; Albany YMCA Stingrays, 93; Moody Blue Tide Swim Team, 73.50; and Bainbridge Extreme Swim Team, 41.

Taylor Walsh also had a second-place finish for the Sharks with his time of 41.65 in the 13-14 boys 50-yard backstroke.

Ansley Moore was third in the 8-and-under girls 50-yard freestyle with a 51.09.

The Sharks who took part in the meet and their finishes are:

Ansley Moore, 8-and-under girls, 25 fly, seventh; 50 free, third; 25 free, fifth; 25 breast; 25 back, 12th.

Hannah Miley, 8-and-under girls, 50 free, 13th; 25 free, 17th; 25 breast, 18th; 25 back, ninth; 25 fly, 10th.

Brooklyn Walsh, 8-and-under girls, 18th, 50 free; 23rd, 25 free; 22nd, 25 free; 24th, 25 back.

Stephanie Boyd, 9-10 girls, eighth, 50 free; eighth, 25 free; 10th, 25 breast; fourth, 100 IM; eighth, 25 back.

Connor Walsh, 9-10 boys, sixth, 50 free; eighth, 25 free; seventh, 25 breast; fifth, 100 IM; sixth, 25 back.

Brittany Taylor, 9-10 girls, 25th, 25 free; 20th, 25 back.

Katie Weilbrenner, 11-12 girls, sixth, 100 free; sixth, 50 free; 20th, 50 breast, ninth, 100 IM; fifth, 50 back.

Sara Clayton, 11-12 girls, ninth, 100 free; ninth, 50 free; 19th, 50 breast; 10th, 50 back; fifth, 50 fly.

Abby Taylor, 11-12 girls, 15th, 100 free; 16th, 50 free; eighth, 50 breast; 11th, 100 IM; 11th, 50 back.

Savannah Smith, 11-12 girls, 17th, 100 free; 18th 50 free; 17th, 50 breast; 16th 100 IM; 16th, 50 back.

Morgan Hayes, 11-12 girls, 18th, 100 free; 22nd, 50 free; 15th, 50 breast; 15th, 100 IM; 13th, 50 back.

Kristen Robinson, 13-14 girls, eighth, 100 free; seventh, 50 free; ninth, 50 breast; sixth, 50 back.

Taylor Walsh, 13-14 boys, sixth, 100 free; seventh, 50 free; sixth, 50 breast; fifth, 100 IM; second, 50 back.

Chad Smith, 7-8 boys, 11th, 25 free; 10th, 25 breast; 12th, 25 back.

Henry Norman, 11-12 boys, seventh, 50 free; seventh, 50 breast; sixth, 100 IM; sixth, 50 back.

R.J. Taylor, 11-12 boys, 12th, 50 free; 10th, 50 back.

Justin Priest, 13-14 boys, 10th, 50 free; fifth, 50 back.Emily Lee, 11-12 girls, 12th, 50 back; ninth, 50 fly.

React to this story:

0
0
0
0
0

Trending Video

Recommended for you